Broneeri aeg konsultatsioonile: (+372) 619 0020 või broneeri online
Broneeri aeg konsultatsioonile:
(+372) 619 0020 või broneeri online

Veenilaiendite diagnostika

Rohkem teadaBroneeri aeg

Veenilaiendid võivad põhjustada jalgades väga erinevaid kaebusi – raskustunne ja tursed pärast pikemat seismist, valu, sügelus, kihelus, krambid. Varikoos ei pruugi alati avalduda silmale nähtavate muutustena – pindmine veenisüsteem võib olla puudulik ka ilma veenikomudeta. Seepärast ei piisa varikoosi käsitlemisel kindlasti pelgalt jalgade arstile näitamisest, vaja on täpsemat uurimist.

Veenilaiendite diagnoosimisel on vastavalt viimastele ravijuhenditele, nagu näiteks NICE ravijuhend, kuldseks standardiks Duplex ultraheliuuring.

See tähendab, et diagnoosi püstitamisel luuakse haiguse ulatusest ülevaade kasutades selleks ultraheli. Ultraheli on tervisele ohutu ning selle käigus ei kasutata nõelu-kanüüle ega ioniseerivat kiirgust, nagu röntgenuuringutel. Sisuliselt on tegu sarnase uuringuga, mida kasutatakse näiteks raseduse jälgimiseks, kus ultraheli anduriga loodet ema kõhus vaadatakse.

Veenilaiendite ravi algab täpsest diagnoosist ja vajalikest uuringutest

Uuringu käigus mõõdetakse ära peamiste pindmiste veenide, vena saphena magna, vena saphena parva, vajadusel ka näiteks vena saphena accessoria, diameetrid. Hinnatakse vere tagasivoolu ja selle kestvust veenides. Lisaks kaardistatakse ära puudulikud perforandid – ühendusveenid süvaveeni- ja pindmise veenisüsteemi vahel. Kontrollitakse ära süvaveenid ning veendutakse, et kusagil trombe poleks. Varikoosi korral võimaldab ultraheliuuring anda täpse ülevaate, kust ja mis põhjusel veenilaiendid on tekkinud, milline veen on puudulik.

Ultraheliuuring on valutu protseduur ja kestab orienteeruvalt 15-20 minutit. Uuringu ajal seisab patsient püsti selleks ettenähtud alusel. Arst kannab patsiendi jalale veidi spetsiaalset geeli, mis võimaldab ultrahelilainetel tekitada kujutise uuritavast piirkonnast. Veenide funktsiooni hindamiseks on arstil vajalik aeg-ajalt säärelihaseid kergelt pigistada või palutakse patsiendil veidi ponnestada (Valsalva manööver). Uuring hõlmab mõlemat jalga, eest- ja tagantpoolt, varvastest kubemeni.

Uuringu lõpuks valmib nö kaart, mis on teejuhiks veenilaiendite ravi planeerimisel. Patsiendile koostatakse seejärel personaalne raviplaan vastavalt uuringu tulemustele ning patsiendi eripäradele, võttes arvesse ka patsiendi isiklikke eelistusi.

Administraator

Greete Tomson
Administraator

Peale vormi täitmist Teiega võetakse ühendust ühe tööpäeva jooksul ning lepitakse kokku Teile sobiv külastusaeg.

Lisaküsimuste korral palume helistada telefonil 619 0020.